Wraz z rozwojem świadomości technologicznej coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na wykorzystywanie stałych adresów IP. Protokół internetowy ma ogromne znaczenie dla bezpiecznego poruszania się w sieci, dlatego w niniejszym artykule prezentujemy najważniejsze zalety i korzyści stałego adresu IP.
Adres IP – najważniejsze informacje
Zanim przejdziemy do omawiania kwestii przydatności stałego adresu IP, należy wyjaśnić czym dokładnie jest protokół internetowy. Najprościej rzecz ujmując, można go określić mianem adresu identyfikującego urządzenia korzystające z sieci. Warto zaznaczyć, że pod jednym adresem może się znajdować jeden komputer, jak również znacznie większa liczba urządzeń. Protokoły internetowe mogą występować w wersjach IPv4 oraz IPv6. Te pierwsze mają długość 32, a drugie aż 128 bitów. IPv6 zyskuje coraz większą popularność z uwagi na wyczerpującą się pulę adresów IPv4.
Czym jest stałe IP?
Adresy IP dzieli się na stałe oraz dynamiczne. Te ostatnie są przypisywane automatycznie za pomocą protokołu DHCP. Dzieje się tak za każdym razem, gdy urządzenie łączy się z siecią. Inna opcja to wykorzystywanie statycznego adresu IP, który jest dostarczany przez wybranego dostawcę Internetu. Takie rozwiązanie wiąże się z koniecznością samodzielnej konfiguracji urządzenia podłączonego do sieci. Na szczęście, wystarczy to zrobić tylko raz, podczas pierwszego łączenia, ponieważ protokół pozostanie niezmienny przy kolejnych połączeniach z Internetem. Warto zaznaczyć, że stały adres IP zostaje wycofany z ogólnodostępnej puli i nie może być wykorzystywany przez żadnego innego użytkownika.
Stałe IP dla firm – najważniejsze zalety
Statyczny adres IP to rozwiązanie przynoszące wiele korzyści dla współczesnych przedsiębiorców. Taki adres sprawdza się w przypadku posiadania własnego serwera plików lub FTP. Ponadto, taka opcja sprawia, że wysyłanie dużych plików staje się znacznie mniej uciążliwe. Inne zalety opisywanego rozwiązanie to między innymi:
- komfort dla pracowników – stały adres IP okazuje się doskonałym wyjście w razie konieczności podłączania do sieci serwerów zapasowych oraz sprzętu VPN.
- możliwość łączenia sieci bezpośrednio z partnerami biznesowymi.
- możliwość tworzenia firmowych serwerów poza siedzibą firmy, co sprawdza się w przypadku coraz popularniejszego rozwiązania, jakim jest praca zdalna. W takiej sytuacji pracownicy mogą korzystać z plików firmowych, znajdując się w dowolnym miejscu, nawet podczas pobytu za granicą.
- bezpieczeństwo – łączenie się z kontrahentami za pomocą stałego adresu IP oznacza szybką, a zarazem bezpieczną możliwość wymiany plików zawierających poufne dane.
Stałe IP w Internecie dla firm od INEA
Właściciele firm poszukujący sprawdzonego dostawcy Internetu gwarantującego dostęp do stałego adresu IP powinni zwrócić uwagę na ofertę INEA. Operator zapewnia duży wybór pakietów dla firm, w których prędkość łącza może wynosić od 200 Mb/s aż do 1 Gb/s. Internet dla firm od INEA oznacza korzystanie z innowacyjnej technologii światłowodowej, co przekłada się na stabilność łącza. Dostawca zapewnia całodobowe wsparcie techniczne, a poza tym daje możliwość zwiększenia szybkości pasma w dowolnym momencie trwania umowy. Jest to doskonała opcja dla przedsiębiorców, których firmy zaczynają działać na coraz większą skalę. Ponadto, INEA daje możliwość skorzystania z dodatkowego zabezpieczenia danych w sieci, jaką jest usługa ANTY-DDoS.
Stały adres IP to doskonały wybór dla wszystkich nowoczesnych przedsiębiorców. Przynosi szereg korzyści zarówno dla pracowników, kontrahentów, jak i samych klientów danej firmy. Decydując się na statyczny adres IP, warto pamiętać o tym, że ten powinien być udostępniany przez dostawcę Internetu z ugruntowaną pozycją na rynku.
—
Artykuł sponsorowany
Czasami dla firmy to konieczność