Postaw na metodykę Scrum w zarządzaniu zespołem

Scrum, czyli ramowa metodyka zarządzania projektami ma zastosowanie w różnych branżach, ale szczególnie w sektorze IT. Pomaga zespołom tworzyć produkty, zgodne z oczekiwaniami klientów.

Scrum, zespół Scrum i metodyka Scrum

Scrum jest to ramowa metodyka zarządzania projektami, skupiająca się na pracy zespołowej. Kładzie nacisk na ciągłe uczenie się i dostosowywanie do zmieniających się warunków. Scrum zakłada, że na początku projektu, zespół nie posiada pełnej wiedzy, ale dzięki zdobywanemu doświadczeniu może się rozwijać. Metodyka Scrum jest popularną metodą wykorzystywaną w wielu dziedzinach, a szczególnie w branży IT, opierającą się o zasady Agile Project Management. Umożliwia wydajne i innowacyjne kreowanie produktu. Na Scrum składają artefakty:

  • backlog produktu – podstawowa lista prac do wykonania, którą prowadzi product owner lub menedżer,
  • backlog sprintu – lista elementów wybierana przez członków zespołu programistycznego do implementacji w cyklu sprintu,
  • przyrost sprintu – ma bezpośredni wpływ na product backlog w Scrum. Przyrost pomaga zespołowi zrozumieć, co działa dobrze, a co trzeba poprawić,
  • cel sprintu–założenie, które członkowie zespołu Scrum planują osiągnąć. Potrzebny jest do zarządzania projektami do osiągnięcia najlepszego efektu pracy.

Elementem Scrumu jest Sprint, czyli wydarzenia Scrum, które rozpoczyna Sprint Planning Planowanie sprintu w metodyce Scrum wpływa na efektywność pracy zespołu i sukces projektu.

Scrum master na spotkaniu Daily Scrum

Rolą Scrum mastera jest zarządzanie pracą w taki sposób, by członkowie zespołu wykonywali zadania zgodnie z ustaloną koncepcją. Usuwa też przeszkody, które mogłyby przeszkodzić w osiągnięciu celu. Scrum master motywuje team i udziela wszelkiego wsparcia pracownikom. Pomocne dla Scrum mastera, ale też i osoby, która dołączyła do zespołu, jest Daily Scrum, krótkie 15. minutowe, spotkanie zespołu. Odbywa się codziennie w ramach metodyki i ma za zadanie rozwiązywanie problemów we wczesnym etapie oraz dostosowanie działań do obecnych warunków.

Dzięki Daily Scrum zespół może efektywnie współpracować i osiągać lepsze wyniki. Każdy członek zespołu składa relacje z poprzedniego dnia, dotyczące realizacji celu i przedstawia plan na dzień bieżący w dążeniu do uzyskania zamierzonego efektu. Opowiada też o przeszkodach uniemożliwiających pracę nad celem sprintu. Po zakończeniu sprintu odbywa się przegląd sprintu, czyli Sprint Review. Umożliwia zespołowi oraz interesariuszom dokonanie oceny postępów w odniesieniu do backlogu produktu. Wspiera ciągłe doskonalenie produktu, jak też zespołu Scrum.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz