Co to jest PKD i jakie wybrać?

Uruchomienie własnej działalności gospodarczej może być bardzo dobrym pomysłem szczególnie wtedy, jeżeli trafimy w odpowiedni czas i będziemy oferować opłacalne usługi lub produkty. Firma jednak zawsze podlega bardzo restrykcyjnym przepisom, a więc musi być bardzo szczegółowo i dokładnie identyfikowana przez bardzo różne urzędy. Tak jak każdy obywatel Polski ma imię i nazwisko, które jest wpisane w dowodzie i figurujemy w różnych bazach danych, tak samo też nasz podmiot działający w handlu lub oferujący produkty i usługi musi być odpowiednio sklasyfikowany, jeżeli chodzi o wykonywaną działalność. Do tego służą specjalne kody PKD, które należy wybrać podczas rejestracji firmy.

Klasyfikacja działalności jest kluczowa dla każdej firmy

W momencie, gdy już mamy bardzo dokładnie rozpisany biznesplan, a także różne alternatywne scenariusze działania, to z reguły mamy doprecyzowane plany, przynajmniej w pewnym zakresie, jeśli chodzi o przyszłość swojej działalności. Jednocześnie też zapewne nikt wtedy nawet nie zastanawia się nad tym, w jaki sposób będzie sklasyfikowana nasza firma. Może i orientujemy się w tym, w jakim obszarze będziemy działać i jak on jest oficjalnie nazywany.

W konsekwencji, jednak gdy już siądziemy przed urzędnikiem, to możemy mieć spory problem właśnie z tą oficjalną klasyfikacją. A tego zagadnienia nie można przeskoczyć, a więc warto poświęcić trochę czasu, aby wybrać najbardziej odpowiedni kod lub nawet kilka. A skrót PKD to po prostu Polska Klasyfikacja Działalności. Usystematyzowanie podmiotów gospodarczych w Polsce według właśnie takich kodów ma kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o ewidencję, statystykę publiczną i oczywiście rachunkowość. Kody takie będą bardzo ważne dla urzędów, takich jak urząd skarbowy albo Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jak skutecznie sklasyfikować firmę?

Nie powinniśmy być więc w zasadzie zbytnio zdziwieni tym, że nie za bardzo orientujemy się w tych kodach i na pierwszy rzut oka może nawet nie będziemy potrafili wybrać w odpowiedni sposób branży, która opisuje naszą działalność. Z takim problemem zmaga się bardzo wielu przedsiębiorców, którzy rejestrują swoje firmy. Na szczęście w takich sytuacjach urzędnicy, którzy będą pośredniczyć w rejestracji naszego podmiotu, mogą zasugerować odpowiedni kod lub nawet wskazać odpowiedni.

PKD nie może być wybierane dowolnie

Koniecznie też powinniśmy tu zauważyć, że wybór kodu nie jest kwestią indywidualną i dowolną. Niewłaściwy wybór może skutkować w przyszłości bardzo dużymi problemami. Wyobraźmy sobie, że wybraliśmy PKD źle i akurat losowo jest realizowana w naszej firmie kontrola. Wcześniej nieświadomi złego wyboru mogliśmy, na przykład odliczać sobie faktury i rachunki za paliwo tankowane do samochodu, a tymczasem urzędnicy mogą nas poinformować, że nie mieliśmy do tego prawa. Może się okazać, że działalność, którą realizujemy nie uprawnia nas do takich ulg i że dostępne są inne kody, które o wiele trafniej opisują zakres działalności naszej firmy.

W każdej chwili także możemy skorzystać z wyszukiwarki kodów PKD na stronie biznes.gov.pl/pl/tabela-pkd. Poza tym, gdy mamy problem z ustaleniem właściwego kodu, jest także możliwość skorzystania z elektronicznego formularza pomocy, który znajdziemy na stronie internetowej Ośrodka Klasyfikacji Nomenklatur Urzędu Statystycznego.

 

 

Autor: Bartosz Wójcik

0 komentarzy

Dodaj komentarz