WIBOR a inflacja – co musisz wiedzieć?

WIBOR to bardzo ważny wskaźnik, którym posługują się uczestnicy rynku finansowego. Najczęściej mamy do czynienia z WIBOR, gdy decydujemy się na kredyt z oprocentowaniem zmiennym. Jednak jego zastosowanie jest dużo szersze. Instytucje finansowe używają WIBOR do wyceny obligacji, lokat, leasingu, a nawet instrumentów pochodnych.

WIBOR jest wskaźnikiem zmiennym, który powoduje, że raty naszych kredytów rosną lub spadają. W przypadku kredytów hipotecznych rata może się zmieniać wielokrotnie, ponieważ jest to zobowiązanie długoterminowe.Czym jest i od czego zależy WIBOR? Co sprawia, że jego wartość się zmienia?

WIBOR – co to za wskaźnik?

WIBOR (z ang. Warsaw Interbank Offered Rate) to wskaźnik referencyjnym, który jest powszechnie używany na polskim rynku finansowym. WIBOR odzwierciedla poziom stopy procentowej, po jakiej banki komercyjne pożyczają pieniądze innym bankom komercyjnym na określony termin. Mówiąc krótko WIBOR to wskaźnik, który służy do mierzenia ceny pieniądza na rynku.

Warto podkreślić, że jest to wskaźnik wiarygodny i jest zgodny z unijnym Rozporządzeniem o Wskaźnikach Referencyjnych (tzw. Rozporządzenie BMR).

WIBOR a inflacja – jaka jest zależność między nimi?

WIBOR i inflacja to dwa różne wskaźniki, ale są ze sobą ściśle powiązane. Jeżeli chcemy wyjaśnić korelację między nimi, to najlepiej jest skorzystać z przykładu.

Załóżmy, że ceny w Polsce szaleją i rosną z miesiąca na miesiąc. W takiej sytuacji musi zareagować Rada Polityki Pieniężnej (RPP jest organem Narodowego Banku Polskiego) i wykorzystać dostępne narzędzia do walki z inflacją. Najważniejszym i najskuteczniejszym z nich są główne stopy procentowe. Jeśli inflacja jest zbyt wysoka, to należy się spodziewać, że RPP podniesie stopy procentowe.

Natomiast, gdy mamy do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym i stagnacją, to RPP może stopy procentowe obniżyć, żeby np. zaktywizować akcję kredytową i pobudzić inwestycje.

Wysokość stóp procentowych ma bardzo duże znaczenie dla całego rynku finansowego. Stopy procentowe służą bowiem do kontrolowania i regulowania sytuacji na rynku pieniężnymZ pomocą stóp procentowych bank centralny może zwiększać lub zmniejszać ilość pieniądza w obiegu.

Wskaźnik WIBOR jest ściśle skorelowany ze stopami procentowymi NBP i podąża w tym samym kierunku. Jeżeli dokonamy analizy aktualnych i historycznych stawkek WIBOR, to możemy zauważyć podobieństwo do stopy referencyjnej NBP. Wartości stopy referencyjnej mieszczą się z reguły w przedziale między stopą lombardową i depozytową.

Jeśli decyzją RPP wzrosną stopy, to wzrośnie również WIBOR (i przy okazji raty naszych kredytów z oprocentowaniem zmiennym). Dotyka to głównie osób, które spłacają kredyt hipoteczny.

Z kolei decyzja o obniżeniu stóp procentowych powoduje spadek WIBOR, kosztów kredytów hipotecznych oraz innych produktów i instrumentów finansowych opartych na tej stawce referencyjnej.

Korelacja między WIBOR a inflacją wydaje się oczywista. Wysoka inflacja powoduje konieczność podniesienie stóp procentowych przez RPP. Wyższe stopy przekładają się na wysoki poziom WIBOR. Przy niskiej inflacji mamy do czynienia z obniżkami stóp procentowych i niskimi wartościami WIBOR.

Podsumowując, rosnąca inflacja jest sygnałem, że w najbliższym czasie mogą wzrosnąć stopy procentowe i WIBOR. Dlatego osoby, które chcą podejmować ważne decyzje finansowe, powinny obserwować m.in. zachowanie cen i projekcje inflacji, którą przygotowują eksperci z NBP.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz