Wstępne szkolenie BHP – kiedy je przeprowadzić?

Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy to podstawa do prawidłowego funkcjonowania oraz stworzenia odpowiednich warunków, które nie narażają życia i zdrowia wszystkich osób przebywających na terenie danego zakładu. Z jednej stron to obowiązek, z drugiej – kroku ku zapewnieniu w firmie bezpieczeństwa. Jak powinien wyglądać proces wdrażania nowych pracowników do ich codziennych obowiązków? Jakie wyróżnia się rodzaje szkoleń BHP? Co ile wiedza powinna być aktualizowana? Przeczytaj poniższy tekst, aby dowiedzieć się więcej na temat BHP, w tym podstawowych, wstępnych szkoleń, bez których nie można rozpocząć pracy!

BHP – dlaczego bezpieczeństwo w miejscu pracy jest kluczowe?

Zasady BHP, czyli bezpieczeństwa i higieny pracy, wyznaczają sposoby działania na terenie firmy. Ich przestrzeganie jest konieczne, aby nie narażać zdrowia swojego ani innych osób. Zadanie organizowania szkoleń, które muszą odbywać się w trakcie zmiany, spoczywa na pracodawcy. Ze względu na to, że obejmują godziny pracy, są normalnie płatne. Zapewnienie odpowiednich, bezpiecznych warunków minimalizuje ryzyko związane z wypadkami. Mniejsza liczba poniesionych uszczerbków na zdrowiu wpływa na poprawę efektywności firmy. Pracownik nieobecny ze względu na uraz to nie tylko dodatkowy koszt, ale i powód do obniżenia nastrojów w całym zespole. Pracodawca, który nie zadba o wdrożenie wymaganych zasad BHP, może zostać obciążony karą grzywny, wynoszącą nawet 30 tys. złotych. 

Jakie są rodzaje szkoleń BHP?

Szkolenia BHP dzielą się przede wszystkim na dwa rodzaje, czyli wstępne i okresowe. Ten pierwszy składa się z dwóch etapów, a mianowicie instruktażu ogólnego i instruktażowego.  To moment, w którym każdy pracownik, rozpoczynający pracę w nowym miejscu musi zostać odpowiednio przeszkolony z zakresu zasad panujących w danym zakładzie oraz sposobów udzielania pierwszej pomocy w trakcie wypadku. W innym wypadku nowozatrudniona osoba nie powinna zostać dopuszczona do wykonywania codziennych obowiązków. Instruktaż stanowiskowy – jak już sugeruje sama nazwa – obejmuje wprowadzenie do czynności obowiązujących na danym stanowisku pracy. Pracownik zostaje wówczas poinformowany na temat ryzyka zawodowego, a także tego, jak mu skutecznie zapobiegać i bezpiecznie wykonywać powierzone zadania.

Szkolenia okresowe stanowią sposób aktualizowania wiedzy i zmieniających się przepisów. Ich częstotliwość wynika z potrzeb danej branży i przypisanego jej stopnia narażenia na wypadki. Pracodawca może zlecić przeszkolenie pracowników firmie zajmującej się edukowaniem w zakresie BHP. Zwieńczeniem zajęć jest w tym przypadku egzamin weryfikujący zdobytą wiedzę. Pierwsze szkolenie okresowe dla osób na stanowiskach kierowniczych powinno odbyć się nie później niż 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy. Pozostałe osoby mają na to maksymalnie 12 miesięcy.

Dlaczego warto zadbać o rzetelne szkolenie wstępne BHP?

Przejście przez wszystkie rodzaje szkoleń BHP przygotowuje pracownika do bezpiecznego wykonywania obowiązków, z dbałością o zdrowie wszystkich obecnych na terenie zakładu. Instruktaż ogólny i stanowiskowy to dwa pierwsze, niezwykle ważne etapy przy wdrażaniu nowo zatrudnionych osób. Pracodawca powinien zatroszczyć się o rzetelne wprowadzenie, dzięki któremu pracownik zdobędzie wiedzę na temat procedur bezpieczeństwa i potencjalnych zagrożeń – tylko w ten sposób można im zapobiegać, minimalizując przy tym ryzyko wypadku. Wymogi prawne to jedno, ale dostęp do profesjonalnie przeprowadzanych szkoleń pozwoli uniknąć niebezpiecznych sytuacji, co korzystnie wpłynie na efektywność oraz atmosferę.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

  • Trudno chyba jednak ciekawie takie szkolenie przeprowadzić a szkoda

Dodaj komentarz