Faktoring to źródło finansowania, które proponowane jest często jako alternatywa dla kredytu bankowego. Na czym polega w praktyce? W jaki sposób wpływa na zdolność kredytową firmy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym jest faktoring?
Faktoring to usługa która systematycznie zyskuje na popularności. Na czym polega w praktyce? Otóż, faktoring to forma finansowania zewnętrznego przedsiębiorstw polegają na tym, że firma faktoringowa dokonuje wykupu faktur z odroczonym terminem płatności wystawionych przez korzystającą z niego firmę. W efekcie odzyskuje ona zamrożone w nich środki, a kontrahenci dokonują spłaty należności na rzecz wspomnianej wcześniej firmy faktoringowej, co odbywa się zgodnie z terminami ustalonymi na fakturach. Istotne w tym przypadku jest to, że środki uzyskane w ramach faktoringu przedsiębiorstwo może wykorzystać w dowolny sposób, czyli przeznaczyć zarówno na pokrycie bieżących kosztów działalności, jak i dalsze inwestycje. W efekcie faktoring to usługa, która doskonale sprawdza się praktycznie w każdej branży.
Wpływ faktoringu na zdolność kredytową firmy
Jak wspomniano we wstępie faktoring to forma finansowania zewnętrznego, która bardzo często proponowana jest jako alternatywa dla kredytu bankowego. W tym miejscu należy podkreślić zatem to, że jest ona znacznie bardziej dostępna, ponieważ z faktoringu skorzystać mogą również firmy o krótkim stażu na rynku oraz przedsiębiorstwa nie posiadające zdolności kredytowej. W przypadku faktoringu nie jest ona bowiem badana, a istotne jest także to, że korzystanie z tej formy finansowania nie obciąża również zdolności kredytowej. Wynika to z faktu, że faktoring nie powoduje zadłużenia, a co za tym idzie korzystająca z niego firma może jednocześnie zaciągać kredyty bankowe. W efekcie może pozyskać dodatkowe środki, które umożliwią sfinansowanie innych wydatków, czy inwestycji.
Co przemawia za skorzystaniem z faktoringu?
Za skorzystaniem z faktoringu, którego oferta jest w PragmaGO przemawia nie tylko brak obciążania zdolności kredytowej i związanych z tym konsekwencji, ale również inne zalety. Wymienić wśród nich należy między innymi:
- poprawę płynności finansowej przedsiębiorstw, co jest efektem ograniczenia ryzyka występowania zatorów płatniczych;
- dostępność, ponieważ faktoring to usługa dedykowana zarówno małym, jak i dużym firmom niezależnie od ich stażu rynkowego;
- możliwość przeznaczenia środków na dowolny cel, co pozwala sfinansować nimi zarówno bieżące wydatki (np. pensje pracowników), jak i dalsze inwestycje;
- minimum formalności, dzięki czemu korzystanie z faktoringu jest nie tylko wygodne, ale również szybkie;
- możliwość wielokrotnego korzystania w ramach przyznanego wcześniej limitu, co przyspiesza wypłatę środków zamrożonych w fakturach.
Podsumowując należy stwierdzić, że korzystanie z faktoringu pozostaje bez wpływu na zdolność kredytową firmy. W efekcie jest to forma finansowania, która w żaden sposób nie ogranicza możliwości zaciągania zobowiązań.
—
Artykuł sponsorowany