Rozliczenie podatku z Holandii online. Jak to zrobić?

Holandia pozostaje często obieranym kierunkiem emigracji zarobkowej wśród Polaków upatrujących w tym kroku sposobu na lepsze zarobki i poprawę dotychczasowego standardu życia. Przy licznych zaletach pracy w Królestwie Niderlandów nie wolno jednak zapominać, że decyzja ta niesie ze sobą szereg obowiązków, których należy dopełnić, będąc zatrudnionym za granicą. Kluczową kwestią okazuje się rozliczenie podatku z tamtejszym urzędem skarbowym. Sprawdź, jak szybko i skutecznie załatwić związane z tym formalności bez wychodzenia z domu. Rozliczenie podatku online i szybki zwrot podatku z Holandii w dwóch krokach? To możliwe! 

Rozliczenie podatku z Holandii – najważniejsze informacje

Rozliczenie podatku z Holandii to obowiązek spoczywający na każdej osobie, która legalnie pracowała na terenie tego kraju – dotyczy to również pracowników sezonowych. Instytucją zajmującą się tą kwestią jest tamtejszy Belastingdienst, czyli holenderski odpowiednik rodzimego urzędu skarbowego. 

Osoby wyjeżdżające do Holandii w celach zarobkowych powinny pamiętać o tym, że tamtejszy system fiskalny różni się pod pewnymi względami od przepisów obowiązujących w Polsce. Przede wszystkim w Królestwie Niderlandów funkcjonują inne stawki w zakresie progów podatkowych. O ile w Polsce sytuują się one na poziomie 17% i 32%, o tyle w Holandii analogiczne progi wynoszą odpowiednio: 37,05% i 49,5%. Istotną różnicą jest ponadto fakt, że holenderski system podatkowy nie przewiduje tzw. kwoty wolnej od podatku. Podatnicy rozliczający się z tamtejszym fiskusem mają jednak możliwość zastosowania szeregu ulg podatkowych i dodatków, które są niedostępne na rodzimym gruncie. 

Jak rozliczyć podatek z Holandii online?

Obowiązujące w Holandii przepisy dopuszczają możliwość rozliczenia podatku za pośrednictwem Internetu. W tym celu podatnicy powinni w pierwszym kroku zalogować się na oficjalnej stronie internetowej holenderskiego urzędu skarbowego, najlepiej wykorzystując do tego cyfrową tożsamość DigiD (Digitale Identiteit). Mimo że nie jest ona obowiązkowa, to jednak jej posiadanie znacząco ułatwia i przyspiesza komunikację online z większością instytucji działających na terenie Holandii. Założenie DigiD jest proste i nieskomplikowane – wystarczy, aby podatnik posiadał numer BSN oraz podał podstawowe dane, takie jak data urodzenia i miejsce zamieszkania. 

Jak uzyskać zwrot podatku z Holandii w dwóch krokach? 

W celu uzyskania należnego zwrotu podatku z Holandii należy przedłożyć w tamtejszym urzędzie odpowiedni formularz: 

  • formularz P – w przypadku osób, które są zameldowane w Holandii przez cały rok;
  • formularz M – dla osób, które są zameldowane w Holandii tylko przez określoną część roku (to tzw. książka do rozliczania);
  • formularz C – dla osób, które nie były zameldowane w Holandii w ciągu roku podatkowego. 

Wśród obowiązkowych dokumentów, jakie należy przygotować do rozliczenia podatku z Holandii, wymienia się także: oświadczenie o okresie pracy, skan karty podatkowej (hol. Jaaropgave) oraz kopię dowodu tożsamości. 

Aby skutecznie uzyskać zwrot podatku z Holandii w dwóch krokach, należy ponadto przestrzegać obowiązujących terminów. W Królestwie Niderlandów funkcjonują dwa terminy: pierwszy to 1. maja roku następującego po roku rozliczeniowym (wówczas zwrot powinien pojawić się na koncie podatnika już w ciągu trzech miesięcy od złożenia deklaracji), natomiast drugi mija 1. lipca i może zostać przedłużony na specjalny wniosek podatnika. Co istotne, holenderskie przepisy dopuszczają możliwość rozliczenia podatku nawet do pięciu lat wstecz. W praktycznym zastosowaniu jednak licząc na szybki zwrot podatku, warto dopełnić tej formalności możliwie najszybciej. 

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz